Anasayfa

AENEAS KÜLTÜR ROTASI

Aeneas Kültür Rotası,

Türkiye’de Kuzey-Batı Ege Denizi’nin kıyısındaki Antandros Antik Kenti’nden başlayan, İtalya’nın Latium sahiline kadar uzanan arkeolojik bir güzergâhtır.

Rota, Romalı şair Vergilius tarafından yazılan Aeneid destanından uyarlandı.

Antik Roma uygarlığının efsanevi “atası” ve yüzyıllar boyunca Avrupa’nın kültür-sanat eserleri için ilham kaynağı olan Anadolu kahramanı Aeneas, Avrupa’yı simgeleyen en önemli figür olarak kabul ediliyor.

Troya ve Antandros ile özdeşleşen Aeneas Kültür Rotası, Troya kahramanı, Prens Aeneas’ın yolculuğundaki liman şehirlerini ve Aeneas efsanesine bağlı olan Akdeniz’in en önemli arkeolojik alanlarını bir araya getirmeyi amaçlıyor.

Roma’nın ve Roma İmparatorluğu’nun kuruluşunu Anadolu’ya dayandıran bu hikâyede, beş ülkenin (Türkiye, Yunanistan, Arnavutluk, İtalya, Tunus) ortak kültürel mirası ön plana çıkıyor.

Troya ve Antandros (Türkiye) arkeolojik alanlarından başlayıp Roma’da (İtalya) sona eren bu güzergâh, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki bazı doğal ve arkeolojik alanlarla birlikte çok sayıda kırsal peyzaj alanını bir araya getiriyor.

Edremit Belediyesi’nin hayata geçirdiği Aeneas Kültür Rotası, 35 ülkenin oybirliğiyle Avrupa Konseyi’nin tescilli kültür rotası olarak ilan edildi.