Anasayfa

ALAN KADIKÖY

Alan Kadıköy,

Tiyatro sanatçılarının, sahne ve ışık uzmanlarının katkısıyla projelendirildi.

Kadıköy Belediyesi, Kadıköy Tiyatrolar Platformu’nun ve tiyatrocuların görüş ve önerilerini dikkate alarak dünya standartlarında bir projeyi hayata geçirdi.

Alan Kadıköy, tiyatro oyunlarına, sergilere, performanslara ve konserlere ev sahipliği yapıyor. Yeni nesil kültür-sanat tesislerine örnek olan hizmet binasında farklı seyir deneyimleri yaşanıyor.

Projenin amacı, değişime ve taleplere kolaylıkla adapte olabilen esnek bir iç mekân düzeni, buna eşlik eden güçlü bir altyapı ve zamanın etkilerine karşı dirençli, dayanıklı, çağdaş bir kültürel yapı oluşturmaktır.

Yapının ana mekânı olan çağdaş tiyatro salonunun tasarımında oyuncu-seyirci-mekân arasında kurulabilecek farklı, olası ilişki biçimleri dikkate alındı.

Söz konusu ilişki biçimlerinin sınırlandırılmaması amaçlandı. Salon, yönsüz kare biçiminde tanımlandı.

Oyunculara, salonun etrafında iki farklı kotta 360 derece dolaşım ve salona erişim imkânı veren mekânsal düzen önerildi.

Esnek kullanımı destekleyen hareketli koltuk düzeni ve çeperde konumlandırılan depolama hacmiyle birlikte akustik, sahne mekaniği, ışık, ses ve görüntü için farklı seçeneklere bağlı olarak güçlü bir altyapı sistemi oluşturuldu.