Anasayfa

Katılımcılık

İSTANBUL SENİN

İSTANBUL SENİN

İstanbul Senin, İstanbulluların hayatını kolaylaştırmaya, en çok ihtiyaç duyulan hizmetleri tek kanaldan sunmaya odaklanıyor.
ANLAT KADIKÖY

ANLAT KADIKÖY

Anlat Kadıköy platformunda Kadıköy’ün 21 mahallesine ilişkin veriler (nüfus, cinsiyet, yaş, yeşil alan, eğitim düzeyi vb.), Kadıköy’e ve İstanbul’a ait verilerle birlikte paylaşılıyor.
KOMŞU MASA

KOMŞU MASA

Komşu Masa, 2019 yılının Aralık ayında uygulanmaya başladı. Proje, yurttaşların istek, öneri ve şikâyetlerini doğrudan almayı hedefliyor.
BİZİZMİR

BİZİZMİR

Bizİzmir, şeffaf, çoğulcu ve katılımcı belediyecilik anlayışının yurttaş katılımıyla yaygınlaştırılmasını amaçlıyor.
VATANDAŞ KATILIM BİRİMİ

VATANDAŞ KATILIM BİRİMİ

Vatandaş Katılım Birimi, kentsel alanların planlama sürecine, karar verme ve tasarım aşamasına yurttaşları dahil etmek amacıyla Karşıyaka Belediyesi tarafından oluşturuldu.
TEK NOKTADAN BELEDİYESİ ÇÖZÜM MERKEZİ

TEK NOKTADAN BELEDİYESİ ÇÖZÜM MERKEZİ

Tek Noktadan Çözüm Merkezi (TEKSİN), Teknolojinin, dijital dünyanın ve sosyal medyanın imkânlarını kullanarak demokrasinin gelişmesine ve yurttaş katılımına katkıda bulunuyor.
MAHALLE KOMİTESİ

MAHALLE KOMİTESİ

Mahalle Komitesi, Nilüfer Belediyesi tarafından başlatılan bir uygulamadır. Uygulama, Türkiye’de mahalle ölçeğinde yerel yönetim birimi oluşturmak açısından önem taşıyor.
BENİM BÜTÇEM

BENİM BÜTÇEM

Dünyada 7.000’den fazla belediyede uygulanan katılımcı bütçe, Türkiye’de ilk kez Şişli Belediyesi’nde "Benim Bütçem" adıyla uygulanmaya başladı.
DİJİTAL KOMŞU MECLİSİ

DİJİTAL KOMŞU MECLİSİ

Dijital Komşu Meclisi, Türkiye’nin ilk dijital demokrasi uygulaması olma özelliği taşıyor. Muratpaşa Belediyesi, Dijital Komşu Meclisi aracılığıyla yurttaşların ilçe yönetimine doğrudan katılımını sağlıyor.
ÇOCUK MECLİSİ

ÇOCUK MECLİSİ

Çorlu Belediyesi’nin 2020 yılında kurduğu bir yerel yönetim mekanizmasıdır. Proje, Çorlu’daki okullarda öğrenim gören çocukların karar alma süreçlerine katılımını sağlamayı hedefliyor.