EDİRNE BELEDİYESİ COVID-19 SÜRECİNİ KRİZ MASASI İLE TAKİP EDİYOR

5/3/2020 | SOSYAL BELEDİYECİLİK UYGULAMALARI
EDİRNE BELEDİYESİ COVID-19 SÜRECİNİ KRİZ MASASI İLE TAKİP EDİYOR

Edirne Belediyesi olarak Covid-19 salgının başlaması ile birlikte Belediye Başkanımız Sayın Recep Gürkan’ın Başkanlığı’nda ilgili Başkan yardımcıları ve daire müdürlerinden oluşan bir kriz masası kurulmuş ve süreç bu şekilde takip edilmiştir.

Salgının başlamasından bu yana
- 900.000 adet maske dağıtımı (5’erli paket halinde 180 bin kişiye ulaştı)
- 65.000 adet kolonya dağıtımı
- 16.005 adet (1 litrelik) el dezenfektanı
- 14.211 adet (100 ml’lik) el dezenfektanı  dağıtımı yapılmıştır.

Yine salgının oluşturduğu ekonomik güçsüzlük ve işsizlik sorununa karşı;
- 10.000 aileye yardım kolisi dağıtılmış,
- 750 aileye maddi yardım yapılmış,
-200 aileye sıcak yemek verilmiştir.

Belediye Başkanımız Recep Gürkan salgının getirdiği ekonomik sıkıntıları bir çok ailenin yaşadığını belirterek ‘Gün Dayanışma Günü’ demiş ve salgınından ekonomik olarak ç etkilenen vatandaşlarla; bağışçıları dijital bir platform olan Edirne İMECE’de buluşturmuştur. Böylece bu zor günlerde dayanışmayı mobil ortama sokan Edirne Belediyesi, “İhtiyaç sahipleri ile bağışçıları dijital bir platformda bir araya getirmiştir. Yardımsever Edirne Halkı zor durumda olan hemşehrilerine Edirne İMECE ile eşya, gıda, kitap, sokak hayvanları için için mama bağışlamakta; yardım bekleyen vatandaşlarımızda ihtiyaçlarını belirterek ihtiyaç malzemeleri belediyemiz aracılığı ile evlerine kadar gelmektedir. Konu ile ilgili Belediye Başkanımız Recep Gürkan; “Yaşanan bu sıkıntılı süreçte sorunlara ivedilikle çözüm bulmak için çalışmalara başladıklarını belirterek Gün dayanışma günü. İhtiyaç sahibi birçok kalbe dokunmak için gönüllülük esasına dayanan; dijital bir platform olan Edirne İMECE’yi kurduk. Amacımız ihtiyaç sahipleri ile bağışçıları imece usulü buluşturmak. Bir anlamda yardımlaşmayı dijital ortama taşıdık. Edirne İMECE’de farklı bağışlar alınabiliyor. Bağışçılarımız kitap, gıda, eşya ya da can dostlarımız için mama bağışında bulunabiliyor. İhtiyaç sahiplerimiz de yardım talebi oluşturarak, yardım noktalarını takip edebiliyor. Her şey yardımlaşma üzerinden. Tek yapılması gereken uygulamayı App Store ve Google Play’den indirmek” diyerek tüm Edirnelilerin söz konusu uygulamayı indirmesini istemiştir.

Salgının başlaması ile yine Belediye Başkanımız Recep Gürkan “Hepimizin sağlığı, insan sağlığı her şeyden daha önemli ve asla ve asla vazgeçilemez bir önem arz ediyor diyerek, Koronavirüsü tedbirleri kapsamında konut ve işyerlerindeki su ve atık su ücretlerine yüzde 50 indirim yapıldığını Edirne Halkına duyurmuş, yine koronavirüs önlemleri kapsamında, borcu olanların 2 ay süreyle sularının kesilmeyeceğini açıklamıştır.

-Bu süreçte esnafımızı da düşünenEdirne Belediyesi Koronavirüsü tedbirleri nedeniyle iş yeri faaliyetlerini durduran Edirne Belediyesi kiracılarından, faaliyetleri tekrar başlayana kadar kira alınmayacağını duyurmuş, esnafımıza destek olmuştur.
 
 

 
Whatsappta Paylas Twitterda Paylaş