KARTAL BELEDİYESİ TARAFINDAN COVİD-19 SALGINININ ETKİLERİNİ AZALTMAYA YÖNELİK YAPILAN ÇALIŞMALAR

5/3/2020 | SOSYAL BELEDİYECİLİK UYGULAMALARI
KARTAL BELEDİYESİ TARAFINDAN COVİD-19 SALGINININ ETKİLERİNİ AZALTMAYA YÖNELİK YAPILAN ÇALIŞMALAR

KARTAL BELEDİYESİ TARAFINDAN COVİD-19 SALGINININ ETKİLERİNİ AZALTMAYA YÖNELİK YAPILAN ÇALIŞMALAR

ÇOCUK GELİŞİM MERKEZİ ÖĞRENCİLERİ İÇİN UZAKTAN EĞİTİM SÜRECİ

Türkiye’nin en fazla çocuk gelişim merkezine sahip olan Kartal Belediyesi, eğitime verilen aranın ardından çocuk gelişim merkezi öğrencileri için uzaktan eğitim sürecini başlattı. Kartal Belediyesi Kreş Müdürlüğü öğretmenleri tarafından 3-4-5 ve 6 yaş grubu öğrenciler için; içerisinde müzik, spor aktiviteleri, bilimsel deneyler, kavramlar, resim, hikâye, parmak oyunları, şarkılar ve eğlenceli oyunların yer aldığı videolar hazırlandı. Çocuk gelişim merkezi öğrencileri, kendileri için hazırlanan eğitim videolarını, Kartal Belediyesi’nin YouTube kanalından takip etmektedir.

(https://www.youtube.com/user/Kartalbld/videos?view=0&sort=dd&shelf_id=2 )

65 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞLARA DEZENFEKTAN VE GIDA YARDIMI

Kartal Belediyesi, ilçede yaşayan ve evlerinden çıkamayan 65 yaş üstü ihtiyaç sahibi vatandaşlara, kişisel temizlik ve hijyen ürünlerinden oluşan yardım kitleri ile temel gıda malzemelerinden oluşan paketler dağıtmaktadır. 8 ayrı ekip ile dağıtımı gerçekleştirilen yardım paketleri, vatandaşlara hijyen kurallarına büyük bir özen göstererek teslim edilmiştir. Ekipler her teslimatta maske ve eldiven değişikliği yapmaktadır.

SOKAKLARDA BANDO GÖSTERİSİ

Koronavirüs tüm dünya gibi Türkiye’yi de etkisi altına almıştır. Kartal Belediyesi, Koronavirüs salgınında korunmak amacıyla “evde kal” çağrısına uyan vatandaşların moralini yükseltmek için mahallelerde konser organizasyonu gerçekleştirmiştir. 10 farklı mahallede düzenlenen konserde, bando takımı sevilen şarkıları çalmıştır. Vatandaşlarda bayrak sallayarak ve alkışlarla destekte bulunmuştur.

DOKTOR VE MUHTARLARA MALZEME DESTEĞİ

Kartal Belediyesi; koronavirüs pandemisi ile yürüttüğü mücadele kapsamında, bünyesinde oluşturduğu ve hijyen kurallarına büyük bir özen gösteren ekipleri ile ilçedeki muhtarlıklara ve sağlık çalışanlarına kişisel temizlik ve hijyen ürünlerinin bulunduğu yardım kitleri dağıtmıştır. Sağlık çalışanlarına, kitlerde bulunan maske ve eldivenin yanı sıra 3D yazıcı ve lazer tezgâh ile üretilen tıbbi yüz maskeleri ve temel gıda malzemelerinden oluşan paketler de verilmiştir.

PANDEMİYE KARŞI PSİKOLOJİK DESTEK HATTI

Kartal Belediyesi; Koronavirüs (Covid-19) pandemisi ile yürüttüğü mücadele kapsamında, vatandaşların salgın dolayısıyla panik, kaygı ve stres gibi duygular ile başa çıkmalarına yardımcı olmak ve psikolojilerini güçlü tutabilmek amacıyla “Psikolojik Destek ve Danışmanlık” hattını kurdu.

Kartal Belediyesi’nin “Yalnız Değilsiniz” sloganıyla başlattığı hizmet kapsamında uzman psikologlar ve pedagoglar, her yaştan Kartallı vatandaşa psikolojik destek sağlamaktadır. Vatandaşlar, Psikolojik Destek ve Danışmanlık hattına hafta içi her gün 09.00 ile 16.30 saatleri arasında 444 4 578 numaralı telefonu arayarak ulaşabilmektedir.

ORTAK TOPLANMA VE KULLANIM ALANLARINDA NANO GÜMÜŞ TEKNOLOJİSİ İLE DEZENFEKTE ÇALIŞMALARI

Kartal Belediyesi, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs pandemisi ile yürüttüğü mücadele kapsamında; okullarda, çocuk gelişim merkezlerinde, eczanelerde, hastanelerde, ibadethanelerde, toplu taşıma araçlarında, kültür merkezlerinde, tren istasyonlarında, kamu binalarında ve vatandaşların yoğun olarak kullandığı alanlarda “Nano Gümüş Teknolojisi” ile dezenfekte çalışmalarına devam etmektedir. Dezenfekte çalışmaları, özel giysi, maske ve eldiven kullanan ekipler tarafından büyük bir titizlik ile gerçekleştirilmektedir.

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI’NA ÖZEL BANDO GÖSTERİSİ

Kartal Belediyesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışının 100. yıl dönümü ve Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün çocuklara armağanı olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı virüs salgını nedeniyle evinden çıkmayan vatandaşlar için özel etkinlikler düzenleyerek kutladı. Etkinlik kapsamında, üstü açık gezi otobüsü ile ilçe genelinde turlayan bando takımı, en sevilen marşları ve şarkıları çocuklar için çaldı. Ayrıca üstü açık otobüslerde, evlerinin camlarından ve balkonlarından bakan çocukları sevince boğan süper kahraman ve prenses kostümü giyen animatörler de yer aldı. Mini konserler sırasında belediye görevlileri, evlerinden alkışları ile destek olan çocuklara Türk bayrakları hediye etti.

23 NİSAN KARTAL BELEDİYESİ ÇOCUK MECLİSİ

Kartal Belediyesi, dünya çapında etkili olan Covid 19 virüsüne karşı alınan önlemler kapsamında; evde olan çocukları, 23 Nisan’da da unutmadı. Kartal Çocuk Meclisi 23 Nisan Özel Oturumu, çocukların yönetime katılmaları amacıyla daha önceden planlanmıştı ancak tüm çocukların evde olması nedeniyle, uzaktan bağlantı yoluyla gerçekleştirildi. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 100. yıl dönümünde kendi mahallesini temsil eden 20 çocuk, çocuk meclisine katılım sağlamıştır.

Kartal Belediye Başkanı Sayın Gökhan Yüksel, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda düzenlenen özel oturuma katılım sağladı ve Kartal’ın 20 mahallesini temsil eden çocuklarla internet üzerinden görüştü. Çocukların kendi mahalleleri ile ilgili aktardığı sorunları ve görüşleri tek tek dinleyerek not aldı.

İKİZ KARDEŞLERİN 23 NİSAN HAYALİ GERÇEK OLDU

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile Türkiye Büyük Millet Meclisi açılışı kutlamaları, her yıl birçok tören ve gösteri ile kutlanmaktaydı ancak bu yıl Covid-19 pandemisi nedeniyle kutlamalar evlerde yapıldı. Kartal Belediye Başkanı Sayın Gökhan Yüksel, korona virüs salgını nedeniyle evlerinden çıkamayan ve bayram coşkusunu sokaklarda kutlayamayacak olan Kartallı ikiz kardeşlerin ‘23 Nisan’ hayalini gerçekleştirdi. İkiz kardeşler, sosyal medya üzerinden, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı Kartal Belediye Başkanı Sayın Gökhan Yüksel ile birlikte kutlamak ve gökyüzüne balon uçurmak istediklerini iletmiştir.

Kartal Belediye Başkanı Sayın Gökhan Yüksel, 9 yaşındaki ikiz kardeşler Nida ve Eylül İlgöz’ün isteği üzerine yaşadıkları mahalleye gitmiş, mahallede bulunan tüm çocukların 23 Nisan coşkusuna ortak olmuş ve onlarla birlikte balon uçurmuştur.

Whatsappta Paylas Twitterda Paylaş