TÜRKİYE'DEN İYİ ÖRNEKLER
KRİZ BELEDİYECİLİĞİNE GEÇİŞ

İndirmek için tıklayınız

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, koronavirüs nedeniyle 28 ilçe belediye başkanıyla bir araya geldiği toplantıda önemli açıklamalarda bulundu. İlçe belediye başkanlarıyla fiziksel olarak son kez bir araya geldiğini, bundan sonra iletişimi internet üzerinden sürdüreceğini söyleyen Tunç Soyer, “Artık kriz belediyeciliğine geçiyoruz. Su, yol hizmetleri olarak bildiğimiz belediyecilik anlayışı şu an için ortadan kalkıyor. Bilimsel ve idari anlamda ortaya konulan kurallara uymak ve dayanışmamızı diri tutmak zorundayız. Bu hem yaptığımız hizmetlerin uyumunu hem de beraber çalışmamızı gerektiriyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak tüm kurumsal gücümüzü koronavirüs salgınıyla mücadele etmek üzere kullanacağız. Kriz belediyeciliği yerel yönetim ve merkezi idarenin uyum içinde çalışmasına, yurttaşlarımızın ihtiyaçlarını en kısa sürede gidermeye fırsat tanıyacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak bir tasarruf genelgesi çıkardık. Bu kapsamda tüm kurumsal gücümüzü koronavirüs salgını için kullanmaya karar verdik. Siz de çalışmanızın odağını tamamen değiştirmek zorundasınız. Bugüne kadar yapmaya gayret ettiğiniz her şeyi bir kenara bırakıp tüm dikkatinizi buna vermelisiniz. Çok ciddi tasarruf tedbirleri uygulamalısınız. Zorunlu olmayan yatırımları erteleyelim” şeklinde konuştu.

https://www.izmir.bel.tr/tr/Haberler/41414/156


KUAFÖR VE BERBERLERE DEZENFEKTE ÖNLEMİ

İndirmek için tıklayınız

Koronavirüs günlerinde ilaçlama çalışmalarını yoğun bir tempoda sürdüren Çankaya Belediyesi, dükkanlarını açmaya başlayan kuaför ve berberlere de dezenfekte çalışması yaparak halk sağlığını korumaya yönelik önlemler alıyor. Çankaya Belediyesi, uzun süren kısıtlamanın ardından ilk kez kepenk kaldıran kuaför ve berber dükkanlarını dezenfekte etmeye başladı. Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle yaklaşık iki aydır kapalı kalan kuaför ve berberlerin yeniden açılmasıyla birlikte Çankaya Belediyesi de harekete geçti. Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in talimatıyla kurulan 15 kişiden oluşan ekip dezenfekte çalışması ile hijyen sağlayarak salgın hastalığa karşı önlem alıyor. Vatandaşların yoğun olarak kullandığı merkezler detaylı şekilde dezenfekte edilerek halk sağlığına karşı oluşabilecek tehlikelerin önüne geçilmeye çalışılıyor.

http://www.cankaya.bel.tr/news/10995/Kuafor-ve-Berberlere-Dezenfekte-Onlemi/


İZMİR'DE DOKTOR DANIŞMA HATTI DEVREDE

İndirmek için tıklayınız

İzmir Büyükşehir Belediyesi koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında hastanelerde yaşanan yığılmayı önlemek, doktora ulaşmakta zorlananlara telefonla yol göstermek amacıyla Doktor Danışma Hattı açtı. İzmirliler artık Büyükşehir Belediyesi’ne ait Eşrefpaşa Hastanesi’ndeki doktorlara telefonla danışabiliyor. Doktor Danışma Hattı’ndan faydalanmak için öncelikle Bizİzmir dijital platformları üzerinden randevu almak gerekiyor. www.bizizmir.com web sitesinin ya da Bizİzmir mobil uygulamasının ana sayfasındaki “Doktor danışma hattı” sekmesine tıklayarak ilgili sayfaya gidebiliyor. Bu sayfada açılan randevu formunun doldurulmasıyla hasta randevusunu almış oluyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi koronavirüs salgınının psikolojik etkilerine karşı İzmirlilere destek olmak amacıyla 30 Mart’ta Psikolojik Destek Hattı da açmıştı.

https://www.izmir.bel.tr/tr/Haberler/42490/156


HALK SAĞLIĞI DİJİTAL YÖNETİM MERKEZİ AÇILDI

İndirmek için tıklayınız

Beşiktaş Belediyesi, Koronavirüs salgını vakalarının artmasıyla birlikte yapılan çalışmaların tek bir merkezden yürütüleceği "Halk Sağlığı Dijital Yönetim Merkezi"ni hayata geçirdi. Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat ise afet, salgın, deprem ve halk sağlığını ilgilendiren durumlarda merkezin aktif olarak çalışacağını belirtti. Koronavirüs salgının dünyada yayılmasıyla birlikte okullarda ve tüm ilçede dezenfekte çalışmalarına başlayarak online sistemleri hizmete sunan ve bu kapsamda kriz merkezi oluşturan belediyemiz, virüs salgınına karşı mücadeleye Başkan Rıza Akpolat’ın önerisiyle yeni bir boyut daha kazandırdı. Akpolat, Beşiktaş'ta hizmete başlayan "Halk Sağlığı Dijital Yönetim Merkezi"nde salgın tehdidine karşı sürdürülen mücadelenin tek bir merkezden yönetileceğini ifade etti.

http://besiktas.bel.tr/Sayfa/32623/besiktas-ta-viruse-karsi-mucadelede-yeni-donem


SEYYAR MASKEMATİK

İndirmek için tıklayınız

İzmir Büyükşehir Belediyesi yurttaşların tıbbi maskeye ücretsiz erişimini kolaylaştırmak için metro istasyonlarına yerleştirdiği maskematiklerin ardından, metronun olmadığı yerlerde seyyar maskematik uygulamasını başlattı.  Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında metro istasyonlarına maskematik yerleştiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, seyyar maskematikle metronun olmadığı yerlerde de maskeye erişimi kolaylaştırdı. Yolcular, İzmirim kartını göstererek içerisinde 5’er maske bulunan paketten alabiliyor. İzmirliler uygulamadan memnun.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, kentin 19 noktasında maskematiklerin bulunduğunu hatırlatarak bu uygulamayla yurttaşların ücret ödemeden steril maskelere ulaştığına dikkat çekti. Seyyar maskematikleri daha da yaygınlaştıracaklarını kaydeden Soyer, “Bunun güzelliği her yerde, dağ başında bile kullanılabiliyor olması. Elektrik olmayan yerde jeneratör ile çalışıyor. Her yerde vatandaşa hizmet götürebileceğimiz pratikliğe erişmiş olduk.
Bizim bulduğumuz bu yöntemle vatandaşa maskeyi kolaylıkla ulaştırmış oluyoruz.” dedi.

https://www.izmir.bel.tr/tr/Haberler/izmir-de-simdi-de-seyyar-maskematik/43589/156


KARTAL'DA 1200 TAKSİ DEZENFEKTE EDİLDİ

İndirmek için tıklayınız

Kartal Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, Kartal Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası’nda hayata geçirdiği hijyen çalışması ile 1200 takside Nano Gümüş İyon teknolojisi ile dezenfekte işlemi gerçekleştirdi. Kartal’da, Koronavirüs ile mücadele kapsamında temizlik, yıkama ve dezenfekte çalışmalarını aralıksız sürdüren Kartal Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekipler; hizmet binaları, ibadethaneler, meydanlar, okullar gibi birçok ortak alanda gerçekleştirilen hijyen çalışmalarının ardından, vatandaşların sık sık kullandığı taksilerde yeniden dezenfekte çalışmalarına başladı. Kartal Belediyesi’nin alanında uzman ekipleri tarafından gerçekleştirilen çalışmalarda, araçların içi ve bagaj kısmı en ince ayrıntısına kadar Nano Gümüş İyon teknolojisi ile ilaçlandı.

https://www.kartal.bel.tr/tr/haberler/Habergoster.aspx?id=18819


EDİRNE İMECE PLATFORMU KURULDU

İndirmek için tıklayınız

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına olan COVİD-19 salgınından ekonomik olarak da etkilenen vatandaşlarla; bağışçıları dijital bir platform olan Edirne İMECE’de buluşturuyor. Bu zor günlerde dayanışmayı mobil ortama soktuklarını belirten Gürkan, “İhtiyaç sahipleri ile bağışçıları dijital bir platformda bir araya getiriyoruz. Edirne İMECE ile eşya, gıda, kitap, can dostlarımız için mama bağışlayabilirsiniz; ihtiyaçlarınız ile ilgili yardım talebi oluşturabilirsiniz” dedi. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, bağışçılar ile ihtiyaç sahiplerini dijital bir platforma da bir araya getirdi. Bağışçılar ile ihtiyaç sahipleri telefonlarına indirecekleri Edirne İMECE isimli aplikasyon uygulamasıyla birbirlerine kolaylıkla ulaşabilecekler.

http://www.edirne.bel.tr/edirne-imece-platformu-kuruldu/12268/


PANDEMİYE KARŞI MOBİL BELEDİYECİLİK

İndirmek için tıklayınız

Kadıköy Belediyesi yeni tip coronavirüsün yayılımını önlemek amacıyla yurttaşların kalabalığa girmemesi, toplu taşıma araç kullanımını azaltmak için mobil araçlarla belediyecilik hizmeti başlattı. Hasanpaşa’da bulunan belediye hizmet binasında verilen belediyecilik hizmetleri, yurttaşların daha az kalabalık ortamlarda bulunmaları, toplu taşıma araçlarını kullanmamaları, özellikle yaşlıların kalabalık ortamlara girmemeleri için mobil hale getirildi. Her gün 4 mobil araç ile öğleden önce ve sonra olmak üzere 8 ayrı noktada hizmet verecek mobil araçlardan işlem yapılabilecek. Hizmet noktaları Kadıköy Belediyesi’nin sosyal medya hesaplarından takip edilebilir.

https://www.kadikoy.bel.tr/Haberler/coronaya-karsi-mobil-belediyecilik


KORONA GÜNLERİNDE ENGELSİZ HİZMET

İndirmek için tıklayınız

Sarıyer Belediyesi Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Engelli Çocuk ve Ailelerine Destek Merkezi (EÇADEM) ailelere karantina sürecince bir yol haritası belirledi. EÇADEM’li 63 aileye telefonla psikolojik danışmanlık verilirken, ülke genelinde koronavirüs salgını nedeniyle uzaktan eğitim sistemine geçildi. Engelli çocuğu bulunan ailelerin yaşam kalitesini artırmak için çalışan EÇADEM, zor günlerden geçtiğimiz bu dönemde de ailelere ve çocuklara destek olmaya devam ediyor. EÇADEM’de görevli olan personeller, aileleri görüntülü ve sesli arayarak psikolojik destek sağlıyor. Uzmanlar, stresle baş etmek için önerilerinde bulunulurken hem anneyi hem babayı hem de kardeşleri kapsayan terapileri online olarak gerçekleştiriliyor.

https://www.sariyer.bel.tr/Haber/korona-gunlerinde-engelsiz-hizmet/2242


MALTEPE'de 65 YAŞ ÜSTÜNE SICAK YEMEK DESTEĞİ

İndirmek için tıklayınız

Koronavirüs salgını nedeniyle, 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı bulunanlara sokağa çıkma yasağı konulmasının ardından Maltepe Belediyesi, ilçedeki 65 yaş üstü ihtiyaç sahibi vatandaşlara bir öğün olan yemek desteğini, kahvaltı dahil 3 öğüne çıkardı. Maltepe Belediyesi, koronavirüs salgını nedeniyle 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı bulunanlara sokağa çıkma yasağı konulmasıyla beraber aşevi yardımını arttırdı. 65 yaş üstü ihtiyaç sahibi, yalnız yaşayan ve hasta vatandaşlara günde bir öğün sunulan sıcak yemek desteği, kahvaltı dahil üç öğüne çıkarıldı. Ayrıca Pazar günleri de sıcak yemek dağıtılmasına karar verildi. Sıcak yemek desteğinden faydalanmak isteyen vatandaşlar, 0216 589 94 64’ten başvuru yapabilecek.

https://www.maltepe.bel.tr/guncel/haberler/maltepe-de-65-yas-ustune-sicak-yemek-destegi


BOLU BELEDİYESİ'NDEN KİRACISI OLDUĞU İŞLETMELERE DESTEK

İndirmek için tıklayınız

Bolu Belediyesi koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında ticari faaliyetlerine zorunlu ara veren belediye kiracılarından kira alınmayacağını duyurdu. Konuya ilişkin Bolu Belediyesi’nden yapılan açıklamada, “Çin’in Vuhan kentinde başlayarak dünyayı tehdit etmeye devam eden koronavirüs (Covid-19) salgınından vatandaşlarımızı korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla İçişleri Bakanlığı tarafından bazı işyerinin faaliyetleri geçici olarak durdurulmuştu. Bu kapsamında belediyemiz kiracısı olan ve ticari faaliyetlerine zorunlu ara veren işletmelerden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yayımladığı genelde gereği kapalı kaldıkları süre boyunca kira bedeli alınmayacaktır. Ayrıca bu süreler kadar sözleşmeleri de uzatılacaktır. Kamuoyunun bilgisine önemle sunulur.” denildi.

https://www.bolu.bel.tr/bolu-belediyesinden-kiracisi-oldugu-isletmelere-mujde/


BOZKURT BELEDİYESİ DEZENFEKTAN ÜRETİYOR

İndirmek için tıklayınız

Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik, koronavirüs ile mücadelede önemli bir yer tutan dezenfektan üretimi yapıyor. Eczacı Başkan Çelik, kendi ürettiği dezenfektanları kendisini arayıp ihtiyaç belirten 65 yaş üzeri yaşlılara, kronik rahatsızlığı olanlara ve toplu kullanım alanlarına ücretsiz dağıtıyor. Türkiye’nin ilk ve tek kadın eczacı belediye başkanı olan Birsen Çelik, kendi ürettiği dezenfektan ürünlerini de 65 yaş ve üzeri vatandaşlara ve  insanların toplu halde bulundukları dolmuşlar, hastane ve sağlık ocakları ile kamu kurumlarına dağıttı. Dezenfektan fiyatlarının çok yüksek olması nedeniyle vatandaşın ulaşımının zor olduğunu vurgulayan Çelik “Mesleğimi ve sorumluluğumu birleştirerek böyle bir projeye imza attık. Hem belediyemize hem vatandaşlarımıza yük olmadan ürettiğimiz dezenfektanları, bizleri arayarak ihtiyaç belirten toplu kullanım alanları ile 65 yaş üstü vatandaşlarımıza dağıtıyoruz.” dedi.

https://www.denizlibozkurt.bel.tr/belediye-baskani-birsen-celik-dezenfektan-uretti/